Deregulovaná exprese HIF-1α může přispět k srdeční dysfunkci

21. 06. 2019

Sympatický nervový systém hraje rozhodující úlohu při stimulaci srdeční frekvence a kontraktility srdce, čímž zajišťuje dostatečné zásobení tkání kyslíkem. Dysfunkce sympatiku přispívá k srdečním patologiím, jako je náhlá srdeční smrt ...
... a srdeční selhání. Čeští vědci ve spolupráci s Johns Hopkins University School of Medicine jako první ukázali roli hypoxií-indukovaného faktoru 1a (HIF-1α ), při vývoji neuronů sympatických ganglií a srdeční sympatické inervace. Zjistili, že podmíněná delece HIF-1α (Hif1aCKO) vede ke zvýšení buněčné smrti a snížení proliferace neuronových progenitorů sympatického systému. Tato zjištění ukazují, že deregulovaná exprese HIF-1α může přispět k srdeční dysfunkci a rozvoji onemocnění spojených s poruchami srdečního sympatického systému tím, že HIF-1α ovlivňuje funkci a přežití sympatických neuronů.

 

Více informací v publikaci:
Romana Bohuslavova, Radka Cerychova, Frantisek Papousek, Veronika Olejnickova, Martin Bartos, Agnes Görlach, Frantisek Kolar, David Sedmera, Gregg L. Semenza, and Gabriela Pavlinkova. HIF-1α is required for development of the sympathetic nervous system. PNAS first published June 13, 2019. https://doi.org/10.1073/pnas.1903510116.

 

 

  Defekt vývoje srdeční sympatické inervace u Hif1aCKO mutanta je ukázán

imunobarvením tyrosin hydroxylázy (TH) v embryonálním srdci.