Zaměřujeme se na základní molekulárně biologický výzkum s důrazem na procesy, které mají dopad na zdraví populace.
Biotechnologický ústav AV ČR

Tajemství transportu látek uvnitř buněk objasní mezinárodní tým s českým vědcem
Nejprestižnější vědecký grant udělovaný Evropskou výzkumnou radou, ERC Synergy Grant, putuje do týmu Zdeňka Lánského z BTÚ AV ČR v centru BIOCEV. S francouzskými a americkými kolegy bude zkoumat funkce proteinu zvaného tubulin, který se významně podílí na transportu látek uvnitř buněk. Na výzkum, který může objasnit i molekulární procesy neurodegenerativních onemocnění, tým získává 270 milionů korun (11 milionů eur) na šest let.

Funkční řetězení povrchových receptorů na lidských imunitních buňkách
V prestižním časopise Nature Communications vyšla nová studie zabývající se strukturou a funkcí povrchových receptorů NK buněk. Autory studie jsou dva české vědecké týmy: Dr. Ondřeje Vaňka z Katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Dr. Jana Dohnálka z Biotechnologického ústavu AV ČR.

Při vzniku života hraje klíčovou roli protein pojmenovaný po řecké bohyni Maia
Nový fúzní protein lidského vajíčka, který hraje klíčovou roli při průniku spermie, objevil mezinárodní vědecký tým pod vedením Kateřiny Komrskové z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV a Přírodovědecké fakulty UK. Vědci zároveň vyvinuli speciální buněčné kultury na „výrobu“ proteinů lidského vajíčka. Nové poznatky mohou v budoucnu pomoci při diagnostice a léčbě neplodnosti, ale i k lepším antikoncepčním prostředkům.

Členové Mezinárodní vědecké rady BTÚ AV ČR hodnotili činnost ústavu
Cílem dvoudenního setkání 2. - 3. června 2022 bylo zhodnotit výsledky práce a plány další činnosti šesti výzkumných laboratoří, tj. poloviny Biotechnologického ústavu působícího v prostorách centra BIOCEV. Členové Mezinárodní vědecké rady BTÚ AV ČR (SAB) a dva externí členové Rady BTÚ se za tímto účelem sešli poprvé od založení SAB v roce 2021.