Zaměřujeme se na základní molekulárně biologický výzkum s důrazem na procesy, které mají dopad na zdraví populace.
Biotechnologický ústav AV ČR

Nový protinádorový cíl: mitochondriální metabolismus železa
Vědci dvou laboratoří Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR vyvinuli protirakovinnou látku nazvanou mitoDFO, která cílí na mitochondriální metabolismus železa. Využívá toho, že nádorové buňky potřebují železa více, a blokuje jeho zpracovávání, čímž zabraňuje dalšímu růstu nádoru. Ryze český výzkum publikoval časopis Cancer Research a badatelé už zažádali o patent v EU a USA.

Testování COVID-19 pro firmy
Biotechnologický ústav AV ČR, ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK, nabízí pravidelné testování na COVID-19 pro firmy. Vyšetření probíhá ze vzorků slin technologií PCR (přímý průkaz genetické informace viru ve vzorku) pomocí certifikovaných souprav od české firmy DIANA Biotechnologies s.r.o. Jedná se o šetrný způsob odběru a nejspolehlivější metodu, která nevyžaduje nepříjemný stěr z nosohltanu a poskytuje velmi přesné a spolehlivé výsledky.

Vědci v čele s CEITEC žádají ministra školství o podporu EMBO grantů
Skupina předních českých vědců žádá v otevřeném dopise ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagu o podporu EMBO grantů pro Českou republiku formou navýšení počtu udělovaných EMBO instalačních grantů na úroveň dvou až tří nově podpořených osob ročně a zajištění finančních prostředků k jejich realizaci ze státního rozpočtu.

Centrum molekulární struktury BTU AV ČR bude součástí nové evropské ...
Program Evropské unie Horizont 2020 INFRAIA udělil grant ve výši 5 milionů EUR projektu MOSBRI (Molecular-Scale Biophysics Research Infrastructure, https://www.mosbri.eu). Jedná se o konsorcium 13 akademických center excelence a 2 průmyslových partnerů z 11 různých evropských zemí, koordinovaných Pasteur Institutem (Paříž, Francie). Jedním z partnerů projektu je Biotechnologický ústav AV ČR, v. v. i. (BTÚ AV ČR) z centra BIOCEV.

Výzkum proteinu CD46 posouvá asistovanou reprodukci k principům přirozeného ...
Vědecký tým Kateřiny Komrskové z BTÚ AV ČR v centru BIOCEV se věnuje zkoumání příčin neplodnosti a podal dva mezinárodní patenty, které mají klíčový význam pro budoucí využití tohoto výzkumu. První dokumentuje, jak s mimořádnou přesností určit kvalitu spermií. Druhý dokáže selektovat poškozené spermie od zdravých a ty následně použít pro umělé oplození. Lékařům a neplodným párům pomohou zvýšit pravděpodobnost úspěšného početí.