
Biotechnologický ústav AV ČR

Kateřina Rohlenová získala Cenu Neuron pro nadějné vědce v oboru medicína
Věnuje se průlomovému výzkumu metabolické komunikace mezi zdravými a rakovinnými buňkami. Její projekt podpořený prestižním ERC grantem má ambiciózní cíl: chce identifikovat „Achillovy paty“ rakovinových buněk a umožnit tak vývoj inovativních terapeutických přístupů. Nyní se snaží identifikovat nové strategie pro boj s rakovinou, což má potenciál přinést zásadní průlom v léčení této nemoci. V Biotechnologickém ústavu AV ČR založila Laboratoř buněčného metabolismu.

Jakub Rohlena získal Cenu předsedy GA ČR
Předseda Grantové agentury České republiky (GA ČR) spolu s ministryní pro vědu, výzkum a inovace ocenil při jubilejním dvacátém udílení Ceny předsedy GA ČR včera (12. října 2023) v Martinickém paláci pět nejlepších vědeckých projektů. Oceněné projekty ze všech oblastí základního výzkumu přispěly k výraznému prohloubení znalostí v dané oblasti a povedou k dalšímu uplatnění.

Vědcům se podařilo zjistit funkci proteinu NEUROD1 v rozvoji diabetu
Vědci z Biotechnologického ústavu (BTÚ) AV ČR při Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy (BIOCEV) a z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) objasnili zásadní roli proteinu NEUROD1 při rozvoji těžkého diabetu. Diabetes typu MODY6 je jedním z podtypů diabetu, který je způsoben mutací v genu pro neurogenní diferenciační faktor 1 (NEUROD1). Jeho aktivita je klíčová v průběhu vývoje slinivky břišní a nezbytná pro regulaci produkce inzulinu. ...

Příklady táhnou. Inspirující vědce ocenila Akademie věd ČR čestnými medailemi
Novátorství a významné objevy ve fyzice, biologii i historii vysloužily vědcům ocenění v podobě čestných medailí. Za přínos vědě je badatelkám a badatelům předala 4. září 2023 předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a místopředsedové příslušných vědních oblastí v sídle instituce na Národní třídě v Praze.

Čeští vědci spojili síly kvůli rozvoji biotechnologií
Praha má reálnou šanci stát se evropským lídrem v oblasti biotechnologií díky intenzivnější spolupráci vědeckovýzkumných institucí a komerčních partnerů. Nově založené oborové sdružení Prague.bio plánuje propojit vědu a byznys s cílem urychlit vývoj nových léčiv, diagnostiky a jiných úspěšných projektů, které pomohou při financování české vědy. Spolek chce vytvořit prostředí, v němž bude snazší zopakovat i tak fascinující příběhy, za jakými stáli Antonín Holý nebo Otto Wichterle.