Drážďanská mezinárodní postgraduální škola pro biomedicínu a bioinženýrství (DIGS-BB) a čtyři ústavy Akademie věd ČR odstartovali novou spolupráci na vzdělávání doktorandů.
Aktuality

Tajemství transportu látek uvnitř buněk objasní mezinárodní tým s českým vědcem
Nejprestižnější vědecký grant udělovaný Evropskou výzkumnou radou, ERC Synergy Grant, putuje do týmu Zdeňka Lánského z BTÚ AV ČR v centru BIOCEV. S francouzskými a americkými kolegy bude zkoumat funkce proteinu zvaného tubulin, který se významně podílí na transportu látek uvnitř buněk. Na výzkum, který může objasnit i molekulární procesy neurodegenerativních onemocnění, tým získává 270 milionů korun (11 milionů eur) na šest let.

Funkční řetězení povrchových receptorů na lidských imunitních buňkách
V prestižním časopise Nature Communications vyšla nová studie zabývající se strukturou a funkcí povrchových receptorů NK buněk. Autory studie jsou dva české vědecké týmy: Dr. Ondřeje Vaňka z Katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Dr. Jana Dohnálka z Biotechnologického ústavu AV ČR.

Při vzniku života hraje klíčovou roli protein pojmenovaný po řecké bohyni Maia
Nový fúzní protein lidského vajíčka, který hraje klíčovou roli při průniku spermie, objevil mezinárodní vědecký tým pod vedením Kateřiny Komrskové z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV a Přírodovědecké fakulty UK. Vědci zároveň vyvinuli speciální buněčné kultury na „výrobu“ proteinů lidského vajíčka. Nové poznatky mohou v budoucnu pomoci při diagnostice a léčbě neplodnosti, ale i k lepším antikoncepčním prostředkům.

Bio-SAXS practical course 2022
Small angle X-ray scattering is a powerful method for in solution characterization of macromolecular structures. The course will provide practical experience with the data collection and processing. The data processing will focus on usage of ATSAS software package. Participants are encouraged to bring their own laptops. Application: Please, apply at the following link: HERE The number of participants is limited. ...

Členové Mezinárodní vědecké rady BTÚ AV ČR hodnotili činnost ústavu
Cílem dvoudenního setkání 2. - 3. června 2022 bylo zhodnotit výsledky práce a plány další činnosti šesti výzkumných laboratoří, tj. poloviny Biotechnologického ústavu působícího v prostorách centra BIOCEV. Členové Mezinárodní vědecké rady BTÚ AV ČR (SAB) a dva externí členové Rady BTÚ se za tímto účelem sešli poprvé od založení SAB v roce 2021.

Celoevropská platforma pracovních příležitostí pro vědecké pracovníky z Ukrajiny
#ScienceForUkraine je komunitní skupina studentů a vědeckých pracovníků z akademických institucí v Evropě a po celém světě. Jejím posláním je shromažďovat a šířit informace o možnostech podpory na univerzitní, národní a mezinárodní úrovni pro postgraduální studenty a výzkumné pracovníky přímo přidružené k akademické instituci na Ukrajině. ...

Kateřina Rohlenová získala EMBO Installation Grant
V letošním roce získalo EMBO Installation Grant šest vedoucích vědeckých skupin. Jedním z nich, a jediná v Česku, je Kateřina Rohlenová z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV, která je od letošního roku také držitelkou prestižního ERC grantu.

Vedoucí nejmladší výzkumné skupiny z BTÚ AV ČR v centru BIOCEV získala ...
Mgr. Kateřina Rohlenová, Ph.D. z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV získala nejprestižnější evropský vědecký grant udělovaný Evropskou výzkumnou radou (ERC – European Research Council). Na svůj inovativní výzkum metabolické komunikace v nádoru obdrží podporu 1,5 milionů EUR (přibližně 38 milionů Kč) na pět let.

Testování COVID-19 v BIOCEV pouze pro zaměstnance
Vyšetření vzorků na přítomnost viru SARS-CoV-2 metodou PCR v centru BIOCEV je k dispozici pouze pro zaměstnance Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy, kteří pracují v biotechnologickém a biomedicínském centru ve Vestci. Zájemci z řad veřejnosti, firem a dalších institucí mohou využít testovací centra v blízkém okolí BIOCEV a Praze.

Zdeněk Lánský obdržel Cenu předsedy Grantové agentury ČR
Excelentní vědci a vědkyně obdrželi 30. září 2021 Cenu předsedy Grantové agentury České republiky (GA ČR) za mimořádné výsledky při řešení grantových projektů, kterou letos výjimečně předala místopředsedkyně GA ČR Stanislava Hronová. Prestižní ocenění za nejlepší základní výzkum získal také Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV.

Nový typ testu na protilátky proti koronaviru
Vědci z Biotechnologického ústavu AV ČR a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vyvinuli nový typ testu, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od ostatních, které přímou ochranu neposkytují. V blízké době by se měl objevit i na mezinárodním trhu.

Licence na nový přesný test na protilátky chránící před koronavirem
Biotechnologický ústav AV ČR a Ústav organické chemie a biochemie AV ČR podepsaly se společností Immunotech, patřící americkému koncernu Beckman Coulter, licenční smlouvu na výrobu nově vyvinutých testů na protilátky proti koronaviru. Nový typ testu umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od ostatních, které přímou ochranu neposkytují. Časově a finančně náročné testování protilátek se tak výrazně zjednoduší a zlevní. ...

Patogenní variace genu SUCLG2 zvyšuje riziko vzniku vzácných ...
Nová studie z Laboratoře molekulární terapie BTU vedené prof. Jiřím Neužilem ve spolupráci se skupinou prof. Karla Pacáka z National Institutes of Health (Bethesda, MD, USA) řadí SUCLG2 na seznam genů, jejichž patogenní variace zárodečné linie mohou zvyšovat riziko vývoje rakoviny v důsledku chybné regulace buněčného metabolismu. Výsledky této studie zveřejnil prestižní odborný časopis Journal of the National Cancer Institute.

Nový pohled na síly, které dělí buňky
Kontraktilita dává buňkám možnost dělení, pohybu a změny tvaru. Doposud se mělo za to, že jediným mechanismem kontraktility v živočišných buňkách je vzájemná interakce proteinů aktinu a myozinu. Mezinárodní tým vědců z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR a Technické Univerzity v Drážďanech nyní přišel s objevem aktinové kontraktility, jež se obejde bez myozinu. Nález, který je klíčový zejména pro pochopení buněčného dělení, uveřejnil odborný časopis Nature Communications.

Myomediny stimulují produkci HIV-1 neutralizujících protilátek
Možnost vyvinout “nepříbuzné ligandy” otiskem paratopů široce neutralizujících protilátek a použít takové “epitop mimikující” ligandy jako vakcinační imunogeny jsme navrhli v naší nedávné publikaci. V nové studii ukazujeme na vývoji unikátní sady proteinů nazvaných Myomediny, že koncept vývoje mimikujících imunogenů může být užitečnou alternativou pro vývoj dosud chybějících vakcín. Odkaz na článek zde

Poškozené spermie jdou jednoduše odstranit. Český objev vrací oplodnění přírodě
Dvacet let zkoumá Kateřina Komrsková protein CD46, který má zásadní roli v procesu početí. Její výzkum může nyní přinést revoluci v asistované reprodukci. Spolu se svým týmem představila letos v lednu objev, který s mimořádnou přesností dokáže určit nejen kvalitu spermií, ale také za pomoci magnetických částic ty poškozené odfiltrovat. ...

Experti umí ovlivnit hojení ran spojením krevních destiček a kmenových buněk
Krevní destičky zlepšují léčebný potenciál mezenchymálních kmenových buněk. Jak to dělají, odhalil mezinárodní tým vědců z Česka a Francie. Při spojení si předávají mitochondrie, a tím posilují tvorbu látek, které urychlují hojení ran. Výsledek tohoto výzkumu publikoval prestižní časopis Cell Metabolism.

Nové přístupy k léčbě nádorových onemocnění: Zaměřeno na mitochondrie
Na závažné téma nádorových onemocnění a jejich terapie se zaměří letošní slavnostní přednáška z cyklu Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu. Ponese název „Nové přístupy v léčbě nádorových onemocnění: Zaměřeno na mitochondrie“. V pondělí 26. dubna 2021 od 16.00 hodin se slova ujme Jiří Neužil z Biotechnologického ústavu AV ČR. Veřejnost může vystoupení sledovat prostřednictvím iVysílání České televize.

Nový protinádorový cíl: mitochondriální metabolismus železa
Vědci dvou laboratoří Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR vyvinuli protirakovinnou látku nazvanou mitoDFO, která cílí na mitochondriální metabolismus železa. Využívá toho, že nádorové buňky potřebují železa více, a blokuje jeho zpracovávání, čímž zabraňuje dalšímu růstu nádoru. Ryze český výzkum publikoval časopis Cancer Research a badatelé už zažádali o patent v EU a USA.

Vědci v čele s CEITEC žádají ministra školství o podporu EMBO grantů
Skupina předních českých vědců žádá v otevřeném dopise ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagu o podporu EMBO grantů pro Českou republiku formou navýšení počtu udělovaných EMBO instalačních grantů na úroveň dvou až tří nově podpořených osob ročně a zajištění finančních prostředků k jejich realizaci ze státního rozpočtu.

CMS Newsletter březen 2021
Centrum molekulární struktury představuje uživatelům novinky ze svých core facilit: nové přístroje, upgrady stávajících přístrojů nebo zcela novou facilitu Protein Production. Podrobnosti najdete v příloze. Pro realizaci měření v Centru molekulární struktury podejte online přihlášku na ciisb.org/open-access/proposal-submission Pro více informací navštivte ciisb.org, ibt.cas.cz/core-facility/CMS/ nebo kontaktujte magdalena.schneiderova@ibt.cas.cz, jan.dohnalek@ibt.cas. ...

Testování COVID-19 pro firmy
Biotechnologický ústav AV ČR, ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK, nabízí pravidelné testování na COVID-19 pro firmy. Vyšetření probíhá ze vzorků slin technologií PCR (přímý průkaz genetické informace viru ve vzorku) pomocí certifikovaných souprav od české firmy DIANA Biotechnologies s.r.o. Jedná se o šetrný způsob odběru a nejspolehlivější metodu, která nevyžaduje nepříjemný stěr z nosohltanu a poskytuje velmi přesné a spolehlivé výsledky.

Centrum molekulární struktury BTU AV ČR bude součástí nové evropské ...
Program Evropské unie Horizont 2020 INFRAIA udělil grant ve výši 5 milionů EUR projektu MOSBRI (Molecular-Scale Biophysics Research Infrastructure, https://www.mosbri.eu). Jedná se o konsorcium 13 akademických center excelence a 2 průmyslových partnerů z 11 různých evropských zemí, koordinovaných Pasteur Institutem (Paříž, Francie). Jedním z partnerů projektu je Biotechnologický ústav AV ČR, v. v. i. (BTÚ AV ČR) z centra BIOCEV.

Výzkum proteinu CD46 posouvá asistovanou reprodukci k principům přirozeného ...
Vědecký tým Kateřiny Komrskové z BTÚ AV ČR v centru BIOCEV se věnuje zkoumání příčin neplodnosti a podal dva mezinárodní patenty, které mají klíčový význam pro budoucí využití tohoto výzkumu. První dokumentuje, jak s mimořádnou přesností určit kvalitu spermií. Druhý dokáže selektovat poškozené spermie od zdravých a ty následně použít pro umělé oplození. Lékařům a neplodným párům pomohou zvýšit pravděpodobnost úspěšného početí.

Instruct-ERIC ‘Structure Meets Function’ webinar - register now
Featuring expert speakers from Instruct Centres across Europe, the Instruct-ERIC webinar series, Structure Meets Function, highlights some of the latest developments in structural biology, demonstrating how integrative methods are enabling scientists to decipher the mechanisms that underpin health and disease.

Nová cesta v boji proti patogenním bakteriím
Třem mezinárodním vědeckým týmům se podařilo objasnit jedinečný molekulární mechanismus, který umožňuje bakteriím, včetně patogenních, udržet tok genetické informace z DNA do RNA. Objevili tak nové možnosti pro vývoj potřebných antimikrobiálních látek proti závažným patogenům jako třeba původci tuberkulózy. Jejich objev je zveřejněn v časopise Nature Communications.

Přihlašování nových projektů do facility CMS Proteinová produkce
Centrum molekulární struktury spustilo online přihlašování nových výzkumných projektů do své nejnovější facility Proteinové produkce. V případě zájmu využít služeb Proteinové produkce či ostatních facilit CMS podávejte své žádosti přes CIISB online formulář.

Musíme stavět na hlubokém poznání v základním výzkumu
Biotechnologický ústav Akademie věd ČR (BTÚ) se zaměřuje na základní molekulárněbiologický výzkum, který může mít i konkrétní dopad na léčbu některých civilizačních chorob, jako je rakovina, cukrovka, neplodnost. BTÚ je součástí centra BIOCEV, špičkové komplexní platformy pro rozvoj moderních biotechnologií a biomedicíny, který je společným projektem šesti ústavů AV ČR a dvou fakult Univerzity Karlovy. Ředitele BTÚ Bohdana Schneidera se ptáme na současné i budoucí projekty a vize.

Jako horolezci na laně. Mitochondrie se umí jistit a plynule se pohybovat v davu
Mezinárodní tým vedený vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR popisuje mechanismus transportu organel uvnitř buněk. Práce ukazuje, jak může v přeplněném buněčném prostředí efektivně fungovat transport na velké vzdálenosti. Nový objev publikoval minulý týden prestižní mezinárodní časopis Nature Communications.

Vliv stáří na průběh mozkové příhody popsán na myším modelu
Mozková mrtvice představuje světově jednu z hlavních příčin úmrtí a dlouhodobé invalidity. Přestože jde o onemocnění, které je úzce spjaté s věkem, nejsou mechanismy činící starší populaci více rizikovou doposud dobře popsány. Nové poznatky, které popisují vliv stáří na průběh mozkové ischemie v myším modelu, byly tento týden publikovány vědeckým týmem z Biotechnologického ústavu a Ústavu experimentální medicíny České akademie věd v prestižním vědeckém časopise Cell Reports.

Analýza dat programem PAIREF vede k přesnějším strukturám biomolekul
Pomocí difrakčních metod je možné určovat 3D atomární struktury biomolekul (např. proteinů a DNA), na jejichž základě jsou – mimo jiné – navrhována léčiva nebo biotechnologické aplikace. Nový nástroj PAIREF, vyvíjený na FJFI ČVUT v úzké spolupráci s BTÚ, provádí důkladnou analýzu rozlišení experimentálních dat, díky níž jsou výsledné struktury určené s optimální přesností.

Testování vzorků na přítomnost Covid-19
Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd jsou součástí týmu centra BIOCEV, který pod vedením RNDr. Ruth Tachezy vyvinul a ověřil nový postup spolehlivé detekce viru SARS-CoV-2 umožňující denně vyhodnocovat až stovky vzorků odebraných pacientům nemocnic a klientům domovů pro seniory.

PRAHA TV - Host dne: Jaroslav Truksa, Metabolismus železa nádorových buněk
Pokud budou mít nádorové buňky železa málo nebo naopak extrémně hodně, nebudou si s tím umět poradit a zemřou,“ popisuje jednu z možných budoucích strategií boje s rakovinou Mgr. JAROSLAV TRUKSA, Ph. D., z Biotechnologického ústavu AVČR.

Instruct-ERIC workshop on Computational Approaches in Integration of ...
Ve dnech 8. - 10. října pořádal Biotechnologický ústav Akademie věd České republiky workshop financovaný evropskou výzkumnou infrastrukturou Instruct - ERIC o výpočetních přístupech v integraci technik strukturní biologie. Akce se účastnilo 20 registrovaných účastníků a 18 řečníků.

Naši vědci spolupracují na výzkumu HIF s letošním laureátem Nobelovy ceny ...
Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu získávají Američané William G. Kaelin a Gregg L. Semenza a Brit Sir Peter J. Ratcliffe, jejichž objevy umožnily pochopit podstatu jednoho z klíčových adaptivních systémů pro život člověka a dalších živočichů. Odhalili totiž molekulární mechanismy, jejichž prostřednictvím buňky vnímají dostupnou hladinu kyslíku a reagují na ni.

Sluch bez rozlišení zvukových frekvencí: Genetická mutace ukazující ...
Naše smyslové orgány vytváří primární topografické mapy smyslových vjemů, které jsou přenášeny senzorickými neurony do mozku, (např. topografická mapa sítnice oka, dotekové vjemy kůže anebo tonotopická mapa sluchových frekvencí). Při poškození periferních smyslových orgánů je centrální nervový systém schopen určité kompenzace poškození topografických map a tvárnosti nervových spojení.

Nová role mitochondrií v nádorovém bujení
Vědci z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV nedávno ukázali, že rakovinné buňky s poruchami mitochondriální DNA (mtDNA) si po vnesení do laboratorní myši musí obnovit respiraci „krádeží“ mitochondrií s nepoškozenou mtDNA z okolních, nerakovinných buněk.

Mimořádně rychlá cesta protirakovinné látky z laboratoře ke klinickým testům
Každý rok jsou v České republice diagnostikovány desítky tisíc pacientů s nádorovým onemocněním. V boji s touto zákeřnou chorobou by nyní mohl pomoci Biotechnologický ústav Akademie věd České Republiky (BTÚ), kde byla objevena nová protirakovinná látka – MitoTam – s netradičním mechanismem účinku.