Studie z Illinois ukázala, že k úspěchu umělého oplodnění u prasat a skotu přispívají látky na bázi cukrů z vejcovodu samic. S nimi bylo 12 procent prasečích vajíček oplodněno už po 24 hodinách. Pokusy amerického týmu ukázaly, že tyto látky dokázaly prodloužit život spermiím krav a prasat. „Připojují se ke spermiím, které jsou pak odolnější,“ vysvětluje v pořadu Laboratoř reprodukční bioložka Kateřina Komrsková, která publikuje v oboru mezinárodně úspěšné studie.
Příspěvky

Rakovina zneužívá mitochondrie, zjistili čeští vědci
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se nyní podařilo zjistit, že rakovinné buňky umějí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch a on jim umožňuje snadněji se šířit. Dobrou zprávou je, že by to mohlo přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby.

Biotechnologický ústav AV ČR získal prestižní ocenění HR Excellence in Research
Biotechnologický ústav AV ČR získal prestižní evropské ocenění HR Excellence in Research Award (tzv. HR Award), které uděluje Evropská komise výzkumným institucím za excelenci v oblasti lidských zdrojů. Toto ocenění je uznáním závazku BTÚ ke kontinuálnímu zlepšování pracovních podmínek pro výzkumné pracovníky a k udržení vysokých standardů v oblasti lidských zdrojů ve výzkumu.

Proč kradou nádorové buňky mozku mitochondrie?
Společný výzkum dvou ústavů České akademie věd, Biotechnologického ústavu (BTÚ) a Ústavu experimentální medicíny (ÚEM), financovaný Grantovou agenturou České republiky, vedl k objevu týkajícímu se metabolismu glioblastomů. Nová studie nedávno publikovaná v časopise Oncogene dokumentuje horizontální mitochondriální přenos v glioblastomech u myších modelů a vysvětluje, proč buňky nádoru mozku potřebují respirující mitochondrie. Výzkum vedený prof. ...

XXI. Discussions in Structural Molecular Biology a 8. CIISB User Meeting
Nový Zámek v Nových Hradech hostil ve dnech 20. až 22. března 2025 již XXI. ročník Discussions in Structural Molecular Biology společně s 8. CIISB User Meeting. V jedinečných historických prostorách se sešlo 125 účastníků, kteří měli možnost vyslechnout 27 vědeckých přednášek, 9 krátkých prezentací a prohlédnout si 51 posterů.

Objev českých vědců. ...
Čeští vědci mají na svém kontě další přelomový objev. Zjistili, že horizontální mitochondriální transfer (HMT) je společným jmenovatelem více než dvaceti typů nádorových onemocnění. Výsledky jejich bádání o tomto procesu mohou přispět k vývoji nových přístupů v protirakovinné léčbě.

Rakovina zneužívá mitochondrie, popsali čeští vědci. Otevírá to ale dveře léčbě
Jeden z procesů v lidském těle, který je zásadní pro běžné fungování organismu, umí rakovina využít, aby se snadněji šířila. Popsal to nový český výzkum. Zjištění podle vědců však může přispět k vývoji nových přístupů v protirakovinné léčbě.

Přelomový objev českých vědců: Horizontální mitochondriální transfer je ...
Horizontální mitochondriální transfer je společným jmenovatelem více než 20 typů nádorových onemocnění. Pod studií shrnující poznatky o tomto procesu v prestižním časopise Cancer Cell je podepsaný tým vědců vedený profesorem Jiřím Neužilem z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR v centru BIOCEV. Výsledky mohou přispět k vývoji nových přístupů v protirakovinné léčbě.

Národní ústav pro výzkum rakoviny přináší excelentní vědecké výsledky
Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) funguje od roku 2022. Nejedná se o budovu plnou vědců, ale o konsorcium propojující již existující i nově vznikající výzkumné skupiny na univerzitách, v ústavech i na klinických pracovištích s cílem vytvořit pro optimální podmínky pro vzájemnou spolupráci a také koordinovat výzkum rakoviny v ČR.

Vědci odhalili klíčový protein pro vývoj nové generace antibiotik
Bakterie rezistentní vůči antibiotikům představují globální hrozbu pro veřejnost. Tato rezistence ztěžuje léčbu nemocí, jako je například tuberkulóza nebo zápal plic. Vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR ve spolupráci s Biotechnologickým ústavem AV ČR a CEITEC Masarykovy univerzity odhalili nový mechanismus, který by mohl vydláždit cestu k budoucí léčbě bakteriálních onemocnění. Výsledky zveřejnil časopis Journal of Bacteriology.

Horizontální mitochondriální přenos: Nový podobor buněčné biologie
Horizontální mitochondriální přenos (HMT) je proces, při kterém se mitochondrie včetně své DNA přesouvají mezi buňkami, což může významně ovlivnit jak přijímající, tak i dárcovskou buňku. Tento jev je poměrně nedávno rozpoznaný, první zmínky o něm se objevují v 90. letech minulého století.

Instruct-ERIC jednal v BIOCEV o budoucnosti infrastruktur strukturní biologie
Vestec, Česká republika – Ve dnech 21. a 22. listopadu se v centru BIOCEV sešli zástupci výzkumné infrastruktury Instruct-ERIC, aby diskutovali o současnosti a budoucnosti strukturní biologie. Setkání, které hostil Biotechnologický ústav (BTÚ), přivedlo dohromady přední evropské výzkumníky poskytující přístup k nejmodernějším technologiím a metodám v oboru, aby společně prozkoumali budoucí směřování a priority evropských infrastruktur.

Na dynamiku buněk má zásadní vliv protein MICAL1, kontroluje buněčný cytoskelet
Vědci dosáhli významného pokroku v pochopení toho, jak buňky regulují svou vnitřní strukturu. Tým ze tří ústavů Akademie věd České republiky, Ústavu molekulární genetiky, Biotechnologického ústavu a Ústavu organické chemie a biochemie, z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, BIOCEV a CEITEC odhalil molekulární mechanismy proteinu MICAL1, který je klíčový pro udržování tvaru a pohybu buněk. ...

MOSBRI konference řešila výzvy v oblasti správy dat v biofyzice
Vestec, Česká republika — Minulý týden hostil Biotechnologický ústav konferenci MOSBRI v centru BIOCEV, kde se sešli přední vědci, odborníci na datové úložiště a biofyzikové, aby řešili klíčové výzvy v oboru: efektivní správu a dostupnost dat. Dvoudenní akce, která se konala 7. a 8. listopadu, podpořila diskuse o pokrocích v interoperabilitě a integrativních přístupech ke sdílení a analýze dat.

Mitochondriální DNA a její poruchy a opravy v nádorových onemocněních
Týmy vědeckých pracovníků z Biotechnologického ústavu AV ČR vedený prof. Jiřím Neužilem a z Ústavu experimentální medicíny AV ČR vedený dr. Pavlem Vodičkou a dr. Soňou Vodenkovou v nedávné době publikovaly přehledový článek v prestižním časopise Trends in Cancer pod názvem Mitochondrial DNA damage, repair, and replacement.

Čeští výzkumníci odhalili důležité procesy zotavení mozku po mrtvici
Čeští vědci dosáhli zásadního pokroku v pochopení zotavování mozku po mrtvici. Jejich výzkum přináší hlubší vhled do molekulárních a buněčných procesů, které se dějí první kritický týden po cévní mozkové příhodě. Biotechnologický ústav Akademie věd ČR (BTÚ AV ČR) a Ústav experimentální medicíny AV ČR (ÚEM AV ČR) o tom informovaly v tiskové zprávě.

Čeští výzkumníci odhalili důležité procesy zotavení mozku po mrtvici
Čeští vědci dosáhli zásadního pokroku v pochopení zotavování mozku po mrtvici. Jejich výzkum přináší hlubší vhled do molekulárních a buněčných procesů, které se dějí první kritický týden po cévní mozkové příhodě. Biotechnologický ústav Akademie věd ČR (BTÚ AV ČR) a Ústav experimentální medicíny AV ČR (ÚEM AV ČR) o tom informovaly v tiskové zprávě.

Průlomová studie mapuje proces zotavení mozku po mrtvici
Tým vědců z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR (BTÚ AV ČR) a Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR (ÚEM AV ČR) s podporou kolegů z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) učinil významný pokrok v pochopení toho, jak se mozek zotavuje po mrtvici. ...

Od kvality dat k Nobelově ceně: Jak ověřená vědecká data proměňují ...
Letošní Nobelova cena za fyziku, která oceňuje průlomové řešení jednoho z nejtrvalejších vědeckých problémů – skládání proteinů, je uznáním síly výpočetní biologie. Tento úspěch, umožněný inovativním spojením bioinformatiky a umělé inteligence, ukazuje, jak ověřená, strojově čitelná data pohánějí moderní vědecké objevy.

První mezinárodní konference o horizontálním mitochondriálním přenosu a dynamice
Ve dnech 24. a 25. října 2024 se v centru BIOCEV ve Vestci konala První mezinárodní konference o horizontálním mitochondriálním přenosu a dynamice (Horizontal Mitochondrial Transfer and Dynamics, HMTD). Hlavním organizátorem byl prof. Jiří Neužil, vedoucí Laboratoře molekulární terapie Biotechnologického ústavu.

Čeští vědci popisují, jak bakterie unikají před účinky antibiotik
Důležitý krok v boji s antibiotickou rezistencí, která patří mezi hlavní výzvy současné medicíny, udělali vědci z ÚOCHB AV ČR, ve spolupráci s dalšími kolegy z Akademie věd, konkrétně z Mikrobiologického a Biotechnologického ústavu. Pomocí pokročilé kryogenní elektronové mikroskopie a biochemických přístupů se jim podařilo popsat, jakým způsobem se mykobakterie brání proti antibiotiku rifampicin. Studii zveřejnil vědecký časopis Nature Communications.

SBIR 2024: Podpora spolupráce v oblasti reprodukční biologie a imunologie
Ve dnech 13. až 15. října 2024 se v malebném prostředí zámku Liblice konal 29. ročník Sympozia biologie a imunologie reprodukce (SBIR). Tato dlouholetá konference přivítala 62 účastníků, převážně z České republiky a Slovenska, kteří diskutovali o nejnovějších poznatcích v oblasti reprodukční biologie, asistované reprodukce a imunologie.

Čeští vědci objevili regenerační buňky, které mohou zlepšit hojení ran
Čeští vědci odhalili buňky, které mohou významně zlepšit hojení ran bez tvorby jizev. Tyto takzvané regenerační iniciační buňky (RIC) jsou rozhodující při obnově tkání. Jejich objev byl publikovaný ve vědeckém časopise Genome Biology. Informoval o tom BIOCEV v tiskové zprávě. Objev může v budoucnu také pomoci v léčbě onkologických onemocnění.

Nově objevené regenerační buňky mohou zlepšit hojení ran
Rána se může zahojit bez jizev, pokud jsou přítomny regenerační iniciační buňky (RIC). Tento závěr publikovali vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v centru BIOCEV v prestižním mezinárodním časopise Genome Biology. Objev může v budoucnu pomoci v léčbě onkologických onemocnění.

Nové možnosti studia prostorové proteomiky
Jedním z předpokladů kompetitivního výzkumu na vysoké úrovni je špičková technologie. Laboratoř molekulární terapie BTÚ v centru BIOCEV zavedla v červenci 2024 nový přístroj of firmy Akoya Biosciences, Phenocycler, který umožňuje studovat prostorovot proteomiku na biologických vzorcích.

Nové ligandy mohou zamezit nádorovému bujení a metastázování
Vědci z Biotechnologického ústavu AVČR a 1. lékařské fakulty UK vyvinuli látky – ligandy, které dokáží deaktivovat funkci bílkoviny s názvem interleukin 6 v nádorovém prostředí blokací příslušného receptoru. IL-6 totiž přispívá k množení nádorových buněk a vede ke vzniku metastáz. V laboratorních podmínkách dokázaly tyto nové ligandy zpomalit růst a pohyb rakovinných buněk melanomu, duktálního adenokarcinomu pankreatu a glioblastomu. ...