Centrum molekulární struktury spolu s odborníky z CCP4 pořádá praktický kurz o softwaru CCP4
Příspěvky

CMS course: Label-free techniques for the characterization of protein ...
The application of label-free biophysical techniques, such as Isothermal Titration Calorimetry (ITC), Label-Free Microscale Thermophoresis (LF MST), and Differential Scanning Fluorimetry (DSF) for the characterization of protein interactions.

Tajemství transportu látek uvnitř buněk objasní mezinárodní tým s českým vědcem
Nejprestižnější vědecký grant udělovaný Evropskou výzkumnou radou, ERC Synergy Grant, putuje do týmu Zdeňka Lánského z BTÚ AV ČR v centru BIOCEV. S francouzskými a americkými kolegy bude zkoumat funkce proteinu zvaného tubulin, který se významně podílí na transportu látek uvnitř buněk. Na výzkum, který může objasnit i molekulární procesy neurodegenerativních onemocnění, tým získává 270 milionů korun (11 milionů eur) na šest let.

Workshop with CMS and NanoTemper
Workshop on the proteins stability and size determination by Prometheus Panta and biomolecular interaction characterization by Monolith NT.115. Presentation of techologies and advanced features of the new devices Panta and Dianthus (start at 10 a.m. on 4th of October, Seminar room U1.032) will be followed by the hands-on workshop (laboratory I1.018). Stability measurement using Prometheus Panta - 4th of October. ...

Funkční řetězení povrchových receptorů na lidských imunitních buňkách
V prestižním časopise Nature Communications vyšla nová studie zabývající se strukturou a funkcí povrchových receptorů NK buněk. Autory studie jsou dva české vědecké týmy: Dr. Ondřeje Vaňka z Katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Dr. Jana Dohnálka z Biotechnologického ústavu AV ČR.

Při vzniku života hraje klíčovou roli protein pojmenovaný po řecké bohyni Maia
Nový fúzní protein lidského vajíčka, který hraje klíčovou roli při průniku spermie, objevil mezinárodní vědecký tým pod vedením Kateřiny Komrskové z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV a Přírodovědecké fakulty UK. Vědci zároveň vyvinuli speciální buněčné kultury na „výrobu“ proteinů lidského vajíčka. Nové poznatky mohou v budoucnu pomoci při diagnostice a léčbě neplodnosti, ale i k lepším antikoncepčním prostředkům.

Bio-SAXS practical course 2022
Small angle X-ray scattering is a powerful method for in solution characterization of macromolecular structures. The course will provide practical experience with the data collection and processing. The data processing will focus on usage of ATSAS software package. Participants are encouraged to bring their own laptops. Application: Please, apply at the following link: HERE The number of participants is limited. ...

Členové Mezinárodní vědecké rady BTÚ AV ČR hodnotili činnost ústavu
Cílem dvoudenního setkání 2. - 3. června 2022 bylo zhodnotit výsledky práce a plány další činnosti šesti výzkumných laboratoří, tj. poloviny Biotechnologického ústavu působícího v prostorách centra BIOCEV. Členové Mezinárodní vědecké rady BTÚ AV ČR (SAB) a dva externí členové Rady BTÚ se za tímto účelem sešli poprvé od založení SAB v roce 2021.

Celoevropská platforma pracovních příležitostí pro vědecké pracovníky z Ukrajiny
#ScienceForUkraine je komunitní skupina studentů a vědeckých pracovníků z akademických institucí v Evropě a po celém světě. Jejím posláním je shromažďovat a šířit informace o možnostech podpory na univerzitní, národní a mezinárodní úrovni pro postgraduální studenty a výzkumné pracovníky přímo přidružené k akademické instituci na Ukrajině. ...

PhD student - Mechanisms of cargo recognition by kinesin molecular motors
The Institute of Biotechnology of the Czech Academy of Sciences announces a selection procedure in accordance with the Act No. 283/1992 Coll. on the Czech Academy of Sciences, and the Statutes of the Czech Academy of Sciences for a position

Výzkum role proteinových sítí při oplození může pomoci objasnit neplodnost
Důležitým aspektem oplození u savců je vzájemná komunikace proteinových sítí, které se nacházejí na vajíčku i na spermii. Tyto proteinové komplexy procházejí mnohými změnami a přeskupováním v průběhu pohybu spermie reprodukčním traktem, kdy dochází ke zrání spermie, tzv. maturaci.

Kateřina Rohlenová získala EMBO Installation Grant
V letošním roce získalo EMBO Installation Grant šest vedoucích vědeckých skupin. Jedním z nich, a jediná v Česku, je Kateřina Rohlenová z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV, která je od letošního roku také držitelkou prestižního ERC grantu.

Vedoucí nejmladší výzkumné skupiny z BTÚ AV ČR v centru BIOCEV získala ...
Mgr. Kateřina Rohlenová, Ph.D. z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV získala nejprestižnější evropský vědecký grant udělovaný Evropskou výzkumnou radou (ERC – European Research Council). Na svůj inovativní výzkum metabolické komunikace v nádoru obdrží podporu 1,5 milionů EUR (přibližně 38 milionů Kč) na pět let.

Testování COVID-19 v BIOCEV pouze pro zaměstnance
Vyšetření vzorků na přítomnost viru SARS-CoV-2 metodou PCR v centru BIOCEV je k dispozici pouze pro zaměstnance Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy, kteří pracují v biotechnologickém a biomedicínském centru ve Vestci. Zájemci z řad veřejnosti, firem a dalších institucí mohou využít testovací centra v blízkém okolí BIOCEV a Praze.

7. ročník mezinárodní konference MAC2021
Zveme Vás jménem prof. Jiřího Neužila na 7. ročník mezinárodní konference Mitochondria, Apoptosis and Cancer 2021 (MAC21), která se uskuteční online ve dnech 25.–28. listopadu 2021. Konference se koná bienálně a hostí přední odborníky na dané téma z celého světa. Hlavním pořadatelem letošního ročníku je Singapurská národní univerzita. Celý program naleznete ZDE Účast na akci není zpoplatněna. Je však nutné se zaregistrovat, a to prostřednictvím tohoto formuláře.

Zdeněk Lánský obdržel Cenu předsedy Grantové agentury ČR
Excelentní vědci a vědkyně obdrželi 30. září 2021 Cenu předsedy Grantové agentury České republiky (GA ČR) za mimořádné výsledky při řešení grantových projektů, kterou letos výjimečně předala místopředsedkyně GA ČR Stanislava Hronová. Prestižní ocenění za nejlepší základní výzkum získal také Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV.

Prometheus Panta and Monolith MST demonstration
On October 12 the Centre of Molecular Structure with experts from NanoTemper company are holding a demonstration of the Prometheus Panta for protein stability with particle size determination and of the new Monolith MST device with better temperature control for the characterization of biomolecular interaction.

Nový typ testu na protilátky proti koronaviru
Vědci z Biotechnologického ústavu AV ČR a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vyvinuli nový typ testu, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od ostatních, které přímou ochranu neposkytují. V blízké době by se měl objevit i na mezinárodním trhu.

Licence na nový přesný test na protilátky chránící před koronavirem
Biotechnologický ústav AV ČR a Ústav organické chemie a biochemie AV ČR podepsaly se společností Immunotech, patřící americkému koncernu Beckman Coulter, licenční smlouvu na výrobu nově vyvinutých testů na protilátky proti koronaviru. Nový typ testu umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od ostatních, které přímou ochranu neposkytují. Časově a finančně náročné testování protilátek se tak výrazně zjednoduší a zlevní. ...

Patogenní variace genu SUCLG2 zvyšuje riziko vzniku vzácných ...
Nová studie z Laboratoře molekulární terapie BTU vedené prof. Jiřím Neužilem ve spolupráci se skupinou prof. Karla Pacáka z National Institutes of Health (Bethesda, MD, USA) řadí SUCLG2 na seznam genů, jejichž patogenní variace zárodečné linie mohou zvyšovat riziko vývoje rakoviny v důsledku chybné regulace buněčného metabolismu. Výsledky této studie zveřejnil prestižní odborný časopis Journal of the National Cancer Institute.

Nový pohled na síly, které dělí buňky
Kontraktilita dává buňkám možnost dělení, pohybu a změny tvaru. Doposud se mělo za to, že jediným mechanismem kontraktility v živočišných buňkách je vzájemná interakce proteinů aktinu a myozinu. Mezinárodní tým vědců z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR a Technické Univerzity v Drážďanech nyní přišel s objevem aktinové kontraktility, jež se obejde bez myozinu. Nález, který je klíčový zejména pro pochopení buněčného dělení, uveřejnil odborný časopis Nature Communications.

Myomediny stimulují produkci HIV-1 neutralizujících protilátek
Možnost vyvinout “nepříbuzné ligandy” otiskem paratopů široce neutralizujících protilátek a použít takové “epitop mimikující” ligandy jako vakcinační imunogeny jsme navrhli v naší nedávné publikaci. V nové studii ukazujeme na vývoji unikátní sady proteinů nazvaných Myomediny, že koncept vývoje mimikujících imunogenů může být užitečnou alternativou pro vývoj dosud chybějících vakcín. Odkaz na článek zde

Rychlejší hojení ran
Krevní destičky zlepšují léčebný potenciál mezenchymálních kmenových buněk. Jak to dělají, odhalil mezinárodní tým vědců z Česka a Francie. Při spojení si předávají mitochondrie, a tím posilují tvorbu látek, které urychlují hojení ran. Výsledek tohoto výzkumu publikoval prestižní časopis Cell Metabolism. Celá reportáž z pořadu Studio 6 České televize ke shlédnutí ZDE

Poškozené spermie jdou jednoduše odstranit. Český objev vrací oplodnění přírodě
Dvacet let zkoumá Kateřina Komrsková protein CD46, který má zásadní roli v procesu početí. Její výzkum může nyní přinést revoluci v asistované reprodukci. Spolu se svým týmem představila letos v lednu objev, který s mimořádnou přesností dokáže určit nejen kvalitu spermií, ale také za pomoci magnetických částic ty poškozené odfiltrovat. ...

Experti umí ovlivnit hojení ran spojením krevních destiček a kmenových buněk
Krevní destičky zlepšují léčebný potenciál mezenchymálních kmenových buněk. Jak to dělají, odhalil mezinárodní tým vědců z Česka a Francie. Při spojení si předávají mitochondrie, a tím posilují tvorbu látek, které urychlují hojení ran. Výsledek tohoto výzkumu publikoval prestižní časopis Cell Metabolism.

Čeští vědci vyvinuli novou látku proti rakovině. ...
Z laboratoří českých vědců po šesti letech výzkumu vzešla nová naděje v boji s rakovinou. Vyvinuli látku, která nádoru zabraňuje v jeho růstu i schopnosti šíření. Podle vědců by ve své lékové formě mohla mít mnohem menší vedlejší účinky než například chemoterapie. Má také potenciál bránit opětovnému návratu nádorového onemocnění. Na výzkumu pracovali vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd (Laboratoř nádorové rezistence) ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. ...

Nové přístupy k léčbě nádorových onemocnění: Zaměřeno na mitochondrie
Na závažné téma nádorových onemocnění a jejich terapie se zaměří letošní slavnostní přednáška z cyklu Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu. Ponese název „Nové přístupy v léčbě nádorových onemocnění: Zaměřeno na mitochondrie“. V pondělí 26. dubna 2021 od 16.00 hodin se slova ujme Jiří Neužil z Biotechnologického ústavu AV ČR. Veřejnost může vystoupení sledovat prostřednictvím iVysílání České televize.

Čeští vědci mají protinádorovou látku, která zabraňuje metastázování
Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Látka nazvaná mitoDFO využívá toho, že nádorové buňky potřebují více železa. Blokuje tak jeho zpracování, což zabraňuje nádoru v růstu. Článek o výzkumu publikoval časopis Cancer Research, uvedla v úterý za Akademii věd ČR (AV) Eliška Zvolánková v tiskové zprávě. Tým si už zažádal o patenty v Evropské unii a ve Spojených státech.

Nový protinádorový cíl: mitochondriální metabolismus železa
Vědci dvou laboratoří Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR vyvinuli protirakovinnou látku nazvanou mitoDFO, která cílí na mitochondriální metabolismus železa. Využívá toho, že nádorové buňky potřebují železa více, a blokuje jeho zpracovávání, čímž zabraňuje dalšímu růstu nádoru. Ryze český výzkum publikoval časopis Cancer Research a badatelé už zažádali o patent v EU a USA.

Vědci v čele s CEITEC žádají ministra školství o podporu EMBO grantů
Skupina předních českých vědců žádá v otevřeném dopise ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagu o podporu EMBO grantů pro Českou republiku formou navýšení počtu udělovaných EMBO instalačních grantů na úroveň dvou až tří nově podpořených osob ročně a zajištění finančních prostředků k jejich realizaci ze státního rozpočtu.

CMS Newsletter březen 2021
Centrum molekulární struktury představuje uživatelům novinky ze svých core facilit: nové přístroje, upgrady stávajících přístrojů nebo zcela novou facilitu Protein Production. Podrobnosti najdete v příloze. Pro realizaci měření v Centru molekulární struktury podejte online přihlášku na ciisb.org/open-access/proposal-submission Pro více informací navštivte ciisb.org, ibt.cas.cz/core-facility/CMS/ nebo kontaktujte magdalena.schneiderova@ibt.cas.cz, jan.dohnalek@ibt.cas. ...